10.5 C
Kėdainiai
2024 / 05 / 03

Žaliuojantys prieskoniai prišauks pavasarį: dabar jų „Rimi“ galite įsigyti pigiau

Ar jau skaitėte?

Aromatingos ir ryškiais skoniais turtingos prieskoninės žolelės jau tūkstančius metų naudojamos įvairiuose receptuose. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad prieskonines žoleles reikėtų vertinti ne tik dėl plataus panaudojimo virtuvėje, bet ir naudos sveikatai – vos keli šviežių prieskoninių augalų lapeliai gali sumažinti nuovargį, sustiprinti imunitetą arba sumažinti kai kurių ligų riziką. Pigiai prieskoninių žolelių namuose ant palangės galime užsiauginti ir patys, todėl „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pasakoja, kaip tinkamai tai daryti. Ieškantiems žemų kainų ji turi gerą žinią – šią savaitę tinklo parduotuvėse jau užaugintoms prieskoninėms žolelėms vazonėliuose „Daržulis“ taikoma speciali akcija, tad pigiau bus galima įsigyti bazilikų, kalendrų, petražolių, krapų, melisų ir čiobrelių.

- Reklama -

Pasižymi antioksidacinėmis savybėmis

Prieskoninės žolelės užima svarbią vietą skirtingų pasaulio šalių ir kultūrų kulinarijoje. Jos patiekalams suteikia papildomų spalvų, skonių ir nepakartojamų aromatų, tad tinkamai jas derinant tarpusavyje galima net labiausiai nusibodusių patiekalų skonius pakeisti neatpažįstamai. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šviežios prieskoninės žolelės pasižymi ir nauda mūsų sveikatai.

„Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva.

„Skirtingos prieskoninės žolelės yra turtingos įvairiais mikroelementais, mineralinėmis medžiagomis, vitaminais ir biologiškai aktyviomis medžiagomis, o labiausiai jas vienija polifenoliai, kurie mūsų organizmą veikia kaip antioksidantai. Dar prieskoninės žolelės pasižymi dideliu eterinių aliejų kiekiu, kurie gali sumažinti stresą ar net pagerinti miego kokybę ir padėti išvengti kai kurių ligų. Pasaulio kulinarijoje ne veltui tokie populiarūs skirtingų prieskoninių žolelių mišiniai, pavyzdžiui, iš Prancūzijos kilęs Provanso žolelių mišinys su čiobreliais, rozmarinais, raudonėliais ir kitais prieskoniais ar taip pat prancūzų kulinarijoje populiarūs surištų prieskonių ryšulėliai, naudojami sriubų, sultinių bei troškinių virimui“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.

Ji sako, kad pakeisti šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis įprastus džiovintus prieskonius tikrai verta, ypač prasidėjus šviežių prieskoninių žolelių sezonui. Tačiau svarbu žinoti vieną taisyklę – jei džiovintas žoleles į patiekalus beriame gamybos pradžioje, tai šviežias prieskonines žolelės reikėtų įdėti prieš pat patiekalo gaminimo pabaigą, kad karštis nenuslopintų augalų maistinių savybių, ryškaus jų skonio bei aromato.  

Gydytoja dietologė pastebi, kad tradiciškai lietuviai dažniausiai vartoja krapus ir petražoles, tačiau į mitybos racioną pamažu įtraukia ir įvairesnes prieskonines žoleles. „Vis dažniau vartojami peletrūnai, čiobreliai, mairūnai – šios žolelės buvo populiarios senojoje Lietuvos kulinarijoje, o paskui kuriam laikui primirštos. Geras ženklas, kad dabar po truputį jos vėl prisimenamos kaip palankios sveikatai“, – sako dr. E. Gavelienė.

Prieskoninių žolelių įvairovė: nuo skintų iki užaugintų vazonėliuose

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad parduotuvių daržovių lentynose galima rasti platų prieskoninių žolelių pasirinkimą – nuo skintų ir fasuotų, iki paaugintų prieskoninių žolelių vazonėliuose. 

- Reklama -

„Savo asortimente stengiamės pasiūlyti kuo platesnę šviežių prieskoninių žolelių įvairovę. Skintų fasuotų žolelių kategorijoje turime kalendrų, petražolių, krapų, bazilikų, mėtų, rozmarinų, čiobrelių, svogūnų laiškų ir net sukomplektuotų žalumynų rinkinių, pavyzdžiui, žuvies, paukštienos ar jautienos patiekalams, taip pat šašlykams, šaltibarščiams. Turime ir platų vazonėliuose užaugintų žolelių pasirinkimą: bazilikų, kalendrų, petražolių, krapų, čiobrelių, melisų bei mūsų privačios etiketės „I Love Eco“ ekologiškų mėtų. Be to, populiarėja daigai, kurių pasirinkimas mūsų prekybos centruose taip pat itin platus: turime liucernos, brokolių, porų, raudonų kopūstų, saulėgrąžų daigų ir vieną jų mišinį“, – vardija O. Suchočeva.

Nusipirkę žalumynų dažnai jų visų nesunaudojame iškart, tad norint mėgautis jų šviežumu ilgiau O. Suchočeva pataria skintas žoleles laikyti šaldytuve: „Suvyniokite jų šakeles į sudrėkintą popierinį rankšluostį ir įdėkite į maišelį arba sandarią dėžutę. Taip pat galima pamerkti šakeles į stiklinę ar kitą indą su vandeniu ir uždengti maišeliu. Šie triukai padės skintoms žolelėms išsilaikyti ilgiau. O žoleles vazonėliuose su žeme laikykite šiltai ir nepamirškite laistyti, taip jos išlaikys šviežumą ilgiau.“

Ji pasakoja, kad dalis prieskoninių žolelių prekybos vietas pasiekia tiesiai iš Lietuvos augintojų: „Skinti svogūnų laiškai bei jų rinkinys su krapais – lokali mūsų šalies ūkininkų produkcija. Be to, net šešių rūšių vazonėliuose parduodami prieskoniai (bazilikai, kalendros, petražolės, krapai, čiobreliai, melisos) taip pat yra lietuviški. Todėl džiaugiamės, kad ištisus metus savo pirkėjams galime pasiūlyti vietinę produkciją.“ 

Rekomenduoja, ką užsiauginti ant palangės 

Prieskonines žoleles namuose galima užsiauginti ir patiems. Toks nuosavas daržas ant palangės arba balkone nereikalaus daug investicijų, bet pasėję dabar – jau šį pavasarį turėsite mėgstamų prieskonių. Pasak ekspertės, prieskonines žoleles auginant namuose svarbu parinkti augalams saulėtą erdvę ir nepamiršti reguliariai jų laistyti. 

„Auginkite tai, ką mėgstate naudoti virtuvėje. Vieni populiariausių palangės augalų – kvapieji bazilikai, čiobreliai, raudonėliai, mėtos ir melisos, kurių lapeliai visuomet paskanina tiek desertus, tiek arbatas. Namuose taip pat lengvai bei pigiai pavyks užsiauginti mikrožalumynų ir svogūnų laiškų. Beveik visi prieskoniniai augalai mėgstą saulę, tad parinkite jiems kuo daugiausiai šviesos gaunančią erdvę. Be to, svarbu neužmiršti ir šių augalų palaistyti. Vis dėlto, jei laiko arba noro auginti prieskoninių žolelių patys neturite – galite įsigyti jau paaugintų pigių augalų krūmelių ir juos persisodinti į namuose turimus vazonus“, – rekomenduoja O. Suchočeva.

Ekspertė priduria, kad norintys sutaupyti ir 6 rūšių prieskoninių žolelių vazonėliuose „Daržulis“ įsigyti pigiau turėtų pasinaudoti galimybe vasario 27 – kovo 4 dienomis visose „Rimi“ parduotuvėse ir e. parduotuvėje www.rimi.lt jų įsigyti daug mažesne kaina – vos už 1,19 Eur. Ji pabrėžia, jog sutaupyti apsiperkant taip pat padės tikslus pirkinių krepšelio planavimas bei „Mano Rimi“ lojalumo programa, suteikianti asmeninius pasiūlymus, papildomas nuolaidas arba kaupimą nuo išleistos sumos.

TOP naujienos

Ar darželis tikrai tinka jūsų vaikui?

Psichologė įspėja, kada tėvams verta sunerimti Prasidėję nauji mokslo metai dažnai tampa tikru išbandymu ne tik moksleivių, bet ir darželį pradėjusių lankyti vaikų tėvams. Vaikų...

ORAI: Atmosferos frontas atneš sniego, šaltis lėtai trauksis

Sausio 7-os naktį pietvakarinėje šalies pusėje, dieną daug kur pasnigs, vyraus nedidelis sniegas. Vėjas pietryčių, 8–13 m/s, naktį pajūryje iki 15 m/s. Temperatūra naktį...

Draudimo kompanija: audros padaryta žala bus apie 1 mln. eurų

„Lietuvos draudimo” ekspertai skaičiuoja, kad po savaitgalio išlikę audringi orai pirmadienį (rugpjūčio 7 d.) gyventojų ir verslo įmonių turtui sukėlė dar daugiau žalos. Labiausiai...

Slenkantys plaukai – kaip įveikti šią problemą?

Pastebėjus slenkančius plaukus visuomet šiek tiek sunerimstama. „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė sako, kad pavieniai iškrentantys plaukai neturėtų gąsdinti, tačiau pastebėjus didėjančią problemą,...

„Sunkus“ paauglys ar tik nesuprastas vaikas – kaip išvengti paauglystės stigmų?

Vaiko teisių gynėjai, kiti su vaikais dirbantys specialistai sutaria, kad kalbant apie paauglystės iššūkius, viską lemia požiūrio kampas: bet kokį su visuomenės normomis prasilenkiantį paauglio elgesį priimsime kitaip, kai jį vertinsime tik kaip nesuprasto...

Prasidėjo karpių „žvejybos“ karštinė

Šventinis lietuvių Kalėdų stalas yra neįsivaizduojamos be patiekalų iš karpio. Žuvininkystės ūkiams Lietuvoje prasideda pats darbų įkarštis. Prekybininkai skaičiuoja, kad gruodį karpių pardavimai šokteli net keliskart. Geras SUDOKU, čempionatas čia » „Karpis yra paklausus ištisus metus,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS