22.7 C
Kėdainiai
2024 / 07 / 27

Per didelis ultravioletinių spindulių kiekis yra pavojingas mūsų sveikatai

Ar jau skaitėte?

Startavus vasarai, keičiasi ir įprasta mūsų odos priežiūros rutina. Saulės vonių nubučiuota oda dažnai laikoma grožio etalonu, todėl gydytojai nerimauja, kad ne visi supranta saugaus ir atsakingo deginimosi svarbą. Per didelis ultravioletinių spindulių kiekis yra pavojingas mūsų sveikatai – turi įtakos priešlaikiniam odos senėjimui ir net skatina vėžio atsiradimą. „Sapiegos klinikos“ gydytoja dermatovenerologė, medicinos mokslų daktarė Eglė Aukštuolienė dalijasi patarimais, kaip efektyviai pasirūpinta oda saulėje ir įspėja, kada vertėtų susirūpinti, pastebėjus neaiškius pakitimus odos srityje.

- Reklama -

Pavasariui užleidus vietą kalendorinei vasarai, visi skuba į paplūdimius ir planuoja ilgai lauktas saulėtas atostogas. „Sapiegos klinikoje“ dirbanti gydytoja E. Aukštuolienė sako, kad nors saulės spinduliai mus džiugina ir suteikia energijos, besaikis mėgavimasis gali sukelti rimtų odos problemų.

Iliustracinė nuotrauka.

„Saulė sukelia pigmentaciją, sendina odą ir skatina tam tikrų gerybinių ir piktybinių odos darinių atsiradimą. Intensyvūs spinduliai ypač pavojingi šviesiaodžių žmonių tipui, kurie turi daug apgamų odos srityje, o ypatingai, jeigu apgamai yra nors kiek pakitę. Taip pat ypatingai jautrią odą turi vaikai, tad odos nudegimai iki 18 metų amžiaus didina melanomos išsivystymo riziką“, – komentuoja dermatovenerologė.

Esminės taisyklės: saulės apsauga ir tinkamas laikas

Atsakingai besirūpinantiems savo sveikata, būtina laikytis tam tikrų taisyklių – vengti intensyvių tiesioginių saulės spindulių ir naudoti efektyvią saulės apsaugą. Gydytoja pabrėžia, kad pats karščiausias ir pavojingiausias paros metas yra nuo 11 iki 16 valandos, todėl šiuo periodu rekomenduojama būti pavėsyje.

„Karštą vasaros dieną būtina naudoti apsaugines priemones nuo saulės. Nuolat veikiamas itin jautrias sritis, tokias kaip veidą, plaštakas ar viršugalvį praplikusiems asmenims, būtina tepti apsauginiu kremu nuo saulės, kuris turi SPF 50. Kitas kūno sritis mūsų klimatinėje zonoje galima tepti su ne mažiau kaip SPF 30 turinčiais kremais. Kuo didesnė SPF reikšmė, tuo kremas turi stipresnę apsaugą ir efektyviau sulaiko UVB spindulius. Svarbu nepamiršti, kad be apsauginių saulės kremų taip pat vertėtų naudoti ir fizinę apsaugą: dėvėti kepurę, skrybėlę, akinius nuo saulės ar marškinėlius“, – teigia „Sapiegos klinikos“ gydytoja.

Taip pat labai svarbus tinkamas kremo aplikavimas, neužtenka pasitepti kremo vieną kartą per dieną: „Norint tinkamai apsaugoti savo odą, kremą nuo saulės turėtume tepti 20 minučių prieš buvimą saulės spinduliuose. Nepagailėkite kremo, reikia tepti pakankamą kiekį, kad oda būtų pilnai padengta apsaugos sluoksniu. Kitas reikšmingas aspektas – kremą būtina aplikuoti reguliariai, kas 2 valandas, ypatingai, jeigu maudotės vandens telkiniuose ar šluostotės kūną rankšluosčiu“, – sako specialistė.

- Reklama -

E. Aukštuolienė priduria, kad po saulės vonių reikėtų nepamiršti odą palepinti drėkinančiais kremais ir gerti pakankamai skysčių, siekiant išvengti dehidratacijos.

Pavojaus signalai: kada vertėtų susirūpinti?

Vilniuje įsikūrusioje „Sapiegos klinikoje“ dirbanti specialistė sako, kad labai svarbu profilaktiškai ir reguliariai tikrintis, kai odoje pastebite neįprastus ar kintančius darinius.

„Sunku prognozuoti, kas bus po metų ar penkių, kadangi odos darinių gausa priklauso nuo mūsų genetikos, gyvenimo būdo ir ypač saulės poveikio. Būtent dėl to, yra svarbūs reguliarūs vizitai, kurie padeda laiku pastebėti darinių pakitimus ir apsisaugoti nuo rimtesnių sveikatos sutrikimų. Pas gydytoją reikėtų kreiptis, jei odą staiga išbėrė ir bėrimai nenyksta, atsirado naujas apgamas arba ėmė kisti turimi dariniai. Jeigu pastarieji padidėjo, pakeitė spalvą ar kontūrą – svarbu pasikonsultuoti su specialistu dėl diagnozės patikslinimo, kad laiku būtų pastebėti ikivėžiniai ir vėžiniai susirgimai“, – pataria E. Aukštuolienė.

Nekreipiant dėmesio į besikeičiančius odos darinius, gali būti per vėlai diagnozuotas odos vėžys ir pasekmės gali būti rimtos. Kuo anksčiau nustatomi pakitimai, tuo didesnė pilno išgijimo tikimybė.

Kokie yra taikomi gydymo metodai?

Medicinos mokslų daktarė pasakoja, kad „Sapiegos klinikoje“ dirba beveik didžiausias gydytojų dermatovenerologų būrys šalyje, todėl pacientams yra siūlomas itin didelis paslaugų spektras: nuo įvairių odos ligų, odos darinių diagnostikos, gydymo iki estetinių procedūrų.

Klinikoje diagnozuojami tiek gerybiniai odos dariniai, tokie kaip apgamai, karpos, seborėjinės keratozės, papilomos, fibromos, hemangiomos, cistos, tiek ikivėžiniai odos pakeitimai ar odos vėžys: bazalioma, plokščialąstelinė kacinoma ar melanoma.

„Turime skaitmeninės dermatoskopijos aparatūrą, kurioje integruota ankstyvo odos vėžio atpažinimo vaizdo sistema, specialiai sukurta visiems svarbiausiems odos tyrimo ir vizualizavimo aspektams atlikti. Tai vienas labiausiai vertinamų odos vėžio diagnostikos prietaisų, patvirtintų daugybės mokslo apdovanojimų, kurios dėka galime atlikti darinių skaitmeninę analizę ir archyvuoti vaizdus. Lazerių yra įvairių, priklausomai nuo taikinio, kurį jie veikia, pavyzdžiui, vanduo, pigmentas melaninas ar hemoglobinas, esantis kraujyje. Lazeriniu būdu šalinami įvairūs odos dariniai, pigmentinės dėmės, odos raudonis, kapiliarai, randai, taip pat atliekamos odos jauninimo procedūros. Gydymas nėra skausmingas, tik gali sukelti trumpalaikį diskomfortą, todėl prieš atliekant procedūrą veikiama zona yra nuskausminama. Dažniausiai po procedūrų rekomenduojama vengti saulės spindulių ir naudoti kremus nuo saulės“, – komentuoja lazerinės dermatologijos klinikoje dirbanti E. Aukštuolienė.

TOP naujienos

Miško paklotėje jau šmėžuoja voveraitės: ką auksaspalvis grybų pigmentas išduoda apie maistines savybes?

Miško derlius, prisirpinęs daugelį vitaminais gausių uogų, pradeda užderėti grybais –akį greitai patraukia samanose geltonuojančios voveraitės. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, šio grybo...

„Iki“ pataria: 8 taisyklės, kad rankšluosčiai būtų ne tik švarūs, bet ir ypač purūs – padės nieko nekainuojančios gudrybės

Pastebėjote, kad laikui bėgant rankšluosčiai jau nebėra tokie minkšti ir purūs? Galbūt net nėra malonu juos liesti, o pluoštas tapo šiurkštus? Dar nebūtina jų...

Autorių teisės ir „ChatGPT“ – kokie iššūkiai kyla?

Praėjusiais metais organizacijos „Open AI“ paleistu dirbtinio intelekto (DI) modeliu, pagrįstu pažangiosios bendrinės kalbos apdorojimo instrumentais, šiandien naudojasi praktiškai visas pasaulis – jo pagalba...

Būkite dėmesingi parduotuvėse, atsirado naujas prekių ženklas

Prekybos tinklas „Maxima“ pristato naują vieningą privatų prekių ženklą Baltijos šalyse „Well Done“, kuris padės kiekvienai šeimai apsirūpinti aukštos kokybės kasdieniais maisto produktais už...

Kokiais atvejais už elektros tinklo rekonstrukciją turi mokėti ir vartotojas?

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjo vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ ginčą ir priėmė sprendimą, kad tinklo rekonstrukcija dėl vartotojo saulės elektrinės prijungimo atlikta pagrįstai. Anot vartotojo, įmonė neteisėtai jam, kaip gaminančiam vartotojui, pateikė...

Profesorius V. Šapoka apie imuniteto svarbą pandemijos akivaizdoje: „Mes esame savo imuninės sistemos įkaitai“

Viso pasaulio vis nepaleidžiantis COVID-19 virusas niekur nesitraukia ir iš Lietuvos. Vėl paskelbtas visuotinis karantinas verčia sunerimti ir kelti klausimą – kada mes įveiksime šią pandemiją? Tačiau kaip ir daugelio ligų, taip ir šios...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS