16.2 C
Kėdainiai
2024 / 04 / 27

„Iki“ pataria: spaudžiate morkų sultis? Neišmeskite tarkių – 3 idėjos, ką skanaus iš jų pasigaminti

Ar jau skaitėte?

Pigios, skanios, maloniai traškančios ir puikiai tinkančios tiek garnyrams, tiek desertams – morkos puikuojasi tarp mėgstamiausių lietuvių daržovių. Dažnas mėgsta savo organizmą palepinti ir morkų sultimis, po kurių likę tarkiai paprastai keliauja į šiukšliadėžę. Be reikalo – „Iki“ maisto gamybos žinovai atskleidžia, kad iš jų galima pasigaminti net kelis netikėtus patiekalus. Neišlaidausite ir nustebinsite.

- Reklama -

Kaip išsirinkti morkas ir kaip jas laikyti

„Traškios, saldžios morkos yra tos daržovės, kurių galima įsigyti ištisus metus, todėl jos itin populiarios visais metų laikais. Matome, kad paprastai lietuviai renkasi mūsų šalies ūkininkų užaugintas morkas, kurios pasižymi šviežumu ir gera kaina. Taip pat paklausios būna traškios mažos morkytės, kurias kaip užkandį mėgsta tiek vaikai, tiek suaugusieji“, – pastebi V. Budrienė.

Morkų blyneliai.

Morkos mėgiamos ir dėl skonio, ir dėl savo kainos, mat yra vienos pigiausių daržo gėrybių. Vertinant kainą, V. Budrienė primena žiūrėti į kainą už kilogramą: priklausomai nuo nuolaidų, kartais pigiau būna sveriamos, kartais – fasuotos morkos.

Renkantis morkas parduotuvėje, „Iki“ daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė pataria įvertinus kelis kriterijus. Šios daržovės turi būti tvirtos, su lygia odele, šviesios spalvos. Venkite sutrūkinėjusių ar minkštų morkų arba tų, kurios yra žalios prie viršūnėlės. Jas saugu valgyti, tačiau tokio morkos bus mažiau saldžios. Pačios saldžiausios bus traškios fasuotos morkytės.

Kad morkos ilgiau išlaikytų traškumą, o jų neužpultų puvėsis, grįžus namo nenumeskite jų bet kur, primena J. Sabaitienė. Idealiausia vieta joms yra rūsys, tačiau jeigu jo neturite – rinkitės šaldytuvą. Įsigijus fasuotų morkų, jas galite palikti tame pačiame maišelyje ir dėti į daržovių stalčių. Vėsi, tamsi vieta ir pakankama ventiliacija padės išlaikyti traškią jų tekstūrą.

Sutaupysit pinigų – tarkiai tiks įvairiems patiekalams

Sveika morkas ne tik valgyti, bet ir gerti jų sultis. Tačiau po spaudimo likusius morkų tarkius dažnas net nesusimąstydamas išmeta. Visgi, sunaudoti visą daržovę yra prasminga ne tik dėl piniginės – mažiau švaistyti maistą lietuvius skatina ir augantis sąmoningumas. „Zero waste“ judėjimas, kai stengiamasi iki minimumo sumažinti atliekas kasdienybėje, pritraukia vis daugiau šalininkų.

- Reklama -

„Šis spalvotas minkštimas tik iš pirmo žvilgsnio atrodo nebepanaudojamas, – įsitikinusi „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė. – Iš jų galima pasigaminti kotletukų, įdarą vegetariškiems mėsainiams. Tarkiai taip pat gali tarnauti kaip tirštiklis trintoje sriuboje. Juos panaudoti galima ir gaminant kokteilį, jie derės kepiniuose ar koldūnų, suktinukų įdaruose. Galima sumaišyti su jogurtu, pridėti prieskonių, žalumynų – ir turėsite lengvą užtepėlę sumuštiniams.“

Dar nebandžiusiems kulinariniuose eksperimentuose panaudoti morkų tarkių, G. Urbonavičiūtė siūlo tris paprastus ir nebrangius receptus – pavyks kiekvienam.

Užkandžiui: morkų krekeriai su sėklomis

Reikės:

  • apie 130 g morkų tarkių,
  • 1,5 šaukšto maltų linų sėmenų,
  • 1,5 šaukšto saulėgrąžų sėklų,
  • 2 šaukštų sezamų,
  • 1 šaukštelio ciberžolės,
  • 2,5 šaukšto citrinos sulčių,
  • 1,5 šaukšto sėmenų aliejaus,
  • šiek tiek daigintų sėklų (nebūtina).

Gaminame:

Morkų tarkius sudėkite į dubenį, suberkite linų sėmenis, saulėgrąžas, sezamą, ciberžolę, citrinos sultis, sėmenų aliejų ir daigintas sėklas ir išmaišykite.

Gautą tešlą lengvai pakočiokite iki maždaug 2-3 mm storio. Tada sausainių formelėmis arba peilių supjaustykite norimo dydžio krekeriais.

Krekerius išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos.. Nereikia palikti didelių tarpų, nes kepdami jie neišsiplečia.

Kepkite 2-3 valandas 80 °C temperatūroje. Jeigu skubate – 20 min. 180 °C temperatūroje. Jie bus iškepę, kai bus gerai išdžiūvę.

Patiekite su mėgstamu padažu – pavyzdžiui, jogurto ir česanko ar gvakamole.

Pietums: pikantiški sūrio kotletukai iš morkų tarkių

Reikės:

  • 180 g morkų tarkių,
  • 100 g viso grūdo miltų,
  • 4 kiaušinių,
  • 100 g tarkuoto parmezano,
  • šlakelio alyvuogių aliejaus,
  • druskos,
  • pipirų.

Jeigu norite, galite įdėti ir smulkinto kumpio ar keptos vištos.

Gaminame:

Dubenyje sumaišykite morkų tarkius, parmezaną, miltus, kiaušinius, šiek tiek druskos ir pipirų, kol gausite minkštą ir vientisą tešlą.

Didelėje keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų. Drėgnomis rankomis suformuokite nedidelius kotletukus ir dėkite į keptuvę. Tešla gali pasirodyti kiek minkštoka, tačiau iškepę kotletukai įgaus puikią tekstūrą.4.

Uždenkite keptuvę dangčiu ir palaukite kelias minutes, kol kotletukų apačia gražiai paruduos (ir jie šiek tiek sutvirtės). Tik tada apverskite juos mentele.

Kitą pusę kepkite šiek tiek trumpiau, ji paprastai greičiau paruduoja.

Patiekite karštus, su šviežiomis salotomis.

Desertui: drėgnas morkų pyragas

Reikės:

  • 280 g kvietinių miltų,
  • 1,5 šaukštelio kepimo miltelių,
  • ½ šaukštelio kepimo sodos,
  • 100 g cukraus,
  • 1 šaukšto cinamono,
  • ½ šaukšto muskato riešuto,
  • šiek tiek vanilės ekstrakto,
  • 150 ml sojų gėrimo arba pieno,
  • 20 ml romo (galite nedėti),
  • 60 ml aliejaus,
  • 350 g morkų tarkių.

Glaistui:

  • 200 g šviežio tepamo sūrio („cream cheese“),
  • 50 g cukraus pudros,
  • saujos smulkintų graikinių riešutų.

Gaminame:

Dubenyje elektriniu plakikliu suplakite sūrį ir cukraus pudrą. Palikite vėsioje vietoje.

Įkaitinkite orkaitę iki 175 °C temperatūros.

Sumaišykite miltus, kepimo miltelius, sodą, cukrų, cinamoną ir muskatą. Kitame inde sumaišykite pieną, aliejų, morkų tarkius, romą ir vanilės ekstraktą. Supilkite į sausus ingredientus ir atsargiai išmaišykite.

Supilkite tešlą į formą ir kepkite apie 1 valandą. Kai įkištą dantų krapštuką ištrauksite sausą, pyragas bus iškepęs.

Leiskite pyragui visiškai atvėsti, tuomet aptepkite glajumi ir pabarstykite riešutais.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Suskaičiavo, kiek kainuos išleisti vaiką į mokyklą: pasiruošimą paverskite finansinio raštingumo pamoka

Jei vaikams mokyklinių prekių įsigijimas simbolizuoja besibaigiančią nerūpestingą vasarą, tėvai neretai suka galvas, kiek teks paploninti piniginę, įsigyjant mokiniams reikalingus mokymosi reikmenis. Ekspertai skaičiuoja,...

Vaistininkė: ką apie žmogaus sveikatą signalizuoja pajuodę paakiai

Pajuodę paakiai – išryškėjęs kraujagyslių tinklas aplink akis – dažnai laikomi paprasčiausia estetine problema arba nuovargio ženklu. Nors miego trūkumas yra bene pagrindinė to...

Aplinkosaugos leidimai – keliais paspaudimais telefone

Atnaujinta Aplinkosaugos leidimų informacinė sistema (ALIS), pasiekiama nauju adresu https://www.alisas.lt/, bus patogesnė ir patrauklesnė vartotojams – žvejams, medžiotojams, miškų savininkams, įmonėms. Nuo šiol ji...

Kokia Lietuvą 2050 metais nori matyti Lietuvos Seimas

Seimas priėmė vieną svarbiausių šios rudens sesijos sprendimų ir patvirtino Lietuvos ateities viziją „Lietuva 2050“, kuri pakeis iki šiol galiojusią Valstybės pažangos strategiją „Lietuva...

ORAI: po truputį pradės vėl šilti

Sausio 8-os dieną kai kur nedideli krituliai, pustys. Vietomis galima lijundra, plikledis. Vėjas pietryčių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5 laipsniai šalčio, vakariniuose rajonuose vietomis 1–3 laipsniai šilumos.  Sausio 9 d....

Svarbi informacija dėl judėjimo ribojimų, atsakymai į klausimus (nuolat atnaujinama)

Šiandien Vyriausybėje nuotoliniu būdu vykusioje spaudos konferencijoje vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ir Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla pristatė ir plačiau paaiškino nuo trečiadienio įsigaliosiančius naujus judėjimo ribojimus ir jų kontrolę. Policija organizuos stacionarius...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS