6.2 C
Kėdainiai
2024 / 04 / 19

Saugaus eismo dienai Lietuvoje artėjant – nelaimių keliuose padėtų išvengti pačių eismo dalyvių atsakingumas

Ar jau skaitėte?

Balandžio 6 d. minima Saugaus eismo diena Lietuvoje. Jos tikslas – atkreipti visų eismo dalyvių dėmesį į saugumą keliuose ir priminti, kad dalyvaujant eisme atsipalaiduoti negalime, tad kiekvienas turime elgtis atsakingai, saugoti savo ir kitų gyvybes keliuose. Dėl neapdairumo ir saugaus eismo taisyklių nesilaikymo Lietuvos keliuose kasmet įvyksta skaudžių nelaimių. 2021 m. šalies keliuose žuvo 147 žmonės, nors tai 16 proc. mažiau nei 2020 m., kiekviena gyvybė yra brangi, o kiekvienas eismo įvykis – skaudus, nes jame gali žūti ar būti sunkiai sužaloti ir suaugusieji, ir vaikai.

- Reklama -

VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcija drauge su kitomis institucijomis įgyvendina valstybinės eismo saugumo programos „Vizija – nulis“ priemones, kurių siekis – iki 2050 m. nulis žuvusiųjų Lietuvos keliuose.

Būtina atsiminti, kad nuo nelaimių keliuose gali išgelbėti tik pačių eismo dalyvių atsakingumas ir savisauga, todėl vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami pasikartoti saugaus eismo taisykles Saugaus eismo dienos Lietuvoje paminėjimo proga organizuojamame renginyje „Esu saugus ir saugantis kitus“. Renginys vyks balandžio 3 d., sekmadienį, sostinės Katedros aikštėje. Renginio pradžia nuo 12 val.

Pavasarį – dėmesys dviratėms transporto priemonėms

Orams šylant į gatves po žiemos vėl išrieda dviratininkai ir elektrinių paspirtukų vairuotojai, kurių vis daugiau ne tik didmiesčiuose, bet ir mažesniuose miesteliuose. Šių transporto priemonių vairuotojai, prieš išvažiuodami į gatves, turėtų patikrinti, ar jų transporto priemonė techniškai tvarkinga, t. y., ar turi veikiantį baltos šviesos žibintą priekyje, o raudonos – gale, oranžinės spalvos atšvaitus ant ratų stipinų, tvarkingus stabdžius, garso signalą. Važiuojant keliu dieną, dviračio ar elektrinio paspirtuko vairuotojas turi vilkėti liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti įjungęs žibintus, o važiuojant tamsiu paros metu, ir žibintai, ir liemenė yra privalomi.

Vis populiarėjančios transporto priemonės – elektrinio paspirtuko – vairuotojai privalo prisiminti, kad jiems galioja dviračių vairuotojų taisyklės ir visada jų laikytis. Elektrinis paspirtukas yra skirtas važiuoti vienam, todėl juo negalima vežti keleivio, o kertant gatvę per pėsčiųjų perėjas, reikia nulipti nuo paspirtuko ir jį persivaryti į kitą kelio pusę.

Labai svarbu suprasti, kad šalmas yra taip pat labai svarbi saugos priemonė. Nors važiuoti dviračiu ar elektriniu paspirtuku užsidėjus ir užsisegus šalmą privaloma eismo dalyviams iki 18 metų amžiaus, tačiau ir vyresni dviračių bei paspirtukų vairuotojai turėtų jį dėvėti. Galvos traumos yra pačios sunkiausios ir pavojingiausios, o šalmas gali padėti jų išvengti.  

- Reklama -

Vaikų saugumas – visų eismo dalyvių prioritetas

Pavasarį, kai intensyvėja eismas, Kelių eismo taisykles svarbu priminti ir jauniesiems eismo dalyviams – vaikams. Nors dienos ilgėja, o tamsaus paros laiko vis mažiau, reikėtų vaikams priminti apie atšvaitų svarbą ir taisyklingą jų naudojimą.

Tėveliai, dalyvaudami eisme su vaikais, kasdien turėtų jiems priminti, pamokyti ir paaiškinti Kelių eismo taisykles bei patys elgtis saugiai keliuose, nes tik geras pavyzdys suformuos teisingus įpročius. Vaikams patinka aktyvios veiklos, edukaciniai žaidimai, kurių metu paaiškinamos Kelių eismo taisyklės. Tokia patrauklia edukacija gali tapti ir paprasta išvyka su tėveliais į parduotuvę, gatvės perėjimas šviesoforu reguliuojama pėsčiųjų perėja ir pan.

Vaikų edukacijai renginyje „Esu saugus ir saugantis kitus“ bus skiriama daug dėmesio, o patys jauniausi eismo dalyviai – ikimokyklinio amžiaus mažyliai – turės progą išmokti pagrindines kelių eismo taisykles, o vyresni – jas pasikartoti.

Girtumo simuliatorius leis pažvelgti į kelią kitu žvilgsniu

Nuo alkoholio ir kitų medžiagų apsvaigusių žmonių sukeltų avarijų statistika vis dar verčia nerimauti. Lietuvos kelių policijos tarnybos (toliau – LKPT) duomenimis, 2021 m. net 76 proc. eismo įvykių kilo dėl vairuotojų kaltės, iš jų dėl neblaivių vairuotojų kaltės – 8,5 proc. Pernai neblaivių vairuotojų sukeltuose eismo įvykiuose žuvo 25, sužeisti 224 žmonės. Tai patys skaudžiausi eismo įvykiai, kurių galima išvengti.

Eismo dalyvių švietimas yra vienas iš būdų paaiškinti žmonėms, kodėl vairuoti apsvaigus yra pavojinga. Jei bus galimybė balandžio 3 d. apsilankyti renginyje, kiekvienas norintis, nekeldamas pavojaus sau ir kitiems, galės pats įvertinti, kaip sudėtinga ir pavojinga gali būti orientuotis bei kaip keičiasi budrumas, reakcijos greitis ir atidumas apsvaigus. Į kelią pažvelgti apsvaigusio žmogaus akimis padės „girtumo akiniai“, kuriuos užsidėjus bus galima įsitikinti, kad apsvaigus nueiti tiesia linija nesvyruojant yra sudėtinga.

LKPT duomenimis, 2021 m. 25 proc. visų žuvusiųjų sudarė keleiviai. Pagrindinė problema – keleiviai (ypač sėdėdami ant galinės automobilio sėdynės) neprisisega saugos diržų, todėl, pvz., automobiliui verčiantis, jie iškrenta iš automobilio ir būna prispausti automobilio. Vaikų vežimas jų svoriui ir ūgiui pritaikytose automobilinėse kėdutėse, saugos diržų užsisegimas važiuojant priekyje ir gale – tai turi tapti įpročiu.

Žadą atimanti gelbėjimo operacija ir muzikinis šou

Visi, kas lankysis sostinėje balandžio 3 d. ir užsuks į Katedros aikštę, galės ne tik prisiminti saugaus elgesio kelyje taisykles, dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, bet ir pamatyti vieną iš įspūdingiausių renginio programos dalių – kvapą gniaužiančią gelbėjimo operaciją „Po eismo įvykio“. Katedros aikštė virs kraupaus eismo įvykio scena, kurioje specialiųjų tarnybų atstovai gelbės po avarijos degančiame automobilyje įstrigusius žmones.

Visos dienos veiklas vainikuos muzikinis pasirodymas, kurio metu bus galimybė pasiklausyti projekte „Lietuvos balsas“ išgarsėjusios dainininkės ir dainų autorės Paulinos Paukštaitytės dainų.

Renginys „Esu saugus ir saugantis kitus“ – gera proga įgyti naujų žinių ir smagiai bei naudingai praleisti sekmadienio popietę. Juk svarbiausia, kad visi eismo dalyviai būtų saugūs ir gatvėse elgtųsi atsakingai. Taigi, jei jūsų keliai ves į sostinę, kviečiame balandžio 3 d. 12.00 valandą atvykti į Vilniaus Katedros aikštę ir kartu prisiminti svarbiausias saugumo keliuose pamokas.

 

TOP naujienos

Dažniausiai prekyboje aptinkamos maisto klastotės – aukščiausios kokybės alyvuogių aliejus

Valstybinės kontrolės metu nustatyta, kad pastaraisiais metais rinkoje padaugėjo atvejų, kai prastesnės kokybės ar net netinkamas žmonių vartojimui alyvuogių aliejus buvo parduodamas kaip aukščiausios...

„Pilietiškumas ir savanorystė – glaudžiai tarpusavyje susijusios brandžios visuomenės dalys“, – savanoris Paulius

Jau trečius metus Jaunieji maltiečiai vykdo iniciatyvą „Savanorystė = Pilietiškumas = Lietuva“. Ši Maltos ordino pagalbos tarnybos jaunimo bendruomenės akcija skirta atkreipti visuomenės dėmesį...

Tara’os Westover memuarai „Apšviestoji“

Tara’os Westover memuarai „Apšviestoji“ – „New York Times“, „Wall Street Journal“ ir „Boston Globe“ nr. 1 bestselers, viena išskirtiniausių mūsų laikmečio knygų. Tai tikras...

Bėgioja jau 60 metų: veteranų patarimai, kaip pasiruošti ir įveikti maratoną

Bėgti maratoną brandžiame amžiuje – tai mesti iššūkį nusistovėjusioms normoms apie fizinį aktyvumą. Vytautas ir Algimantas jau ne pirmą kartą rugsėjį stos prie „Rimi...

Rajono maudyklų vandens kokybė

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras informuoja, kad birželio mėnesio pirmoje pusėje gauta informacija apie 115 maudyklų iš 121 į stebėsenos sąrašą įtrauktų maudyklų vandens kokybę. Vandens kokybė neatitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai...

Horoskopai birželio 9 dienai

AVINASEsate laimingas, turėdamas tiek gerų draugų, tad gerai praleiskite laiką kartu. Nesivarginkite analizuoti nei veiksmų, nei jausmų. Ypač suaktyvės meniniai polinkiai. JAUTISIšskirkite svarbiausią dalyką savo gyvenime ir jo laikykitės, o visa kita tesikeičia. Kad ir...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS